Czyszczenie broni - instrukcja - Riflecx | Guns Hub Szczecin

Instrukcja ogólna pielęgnacji (czyszczenia i konserwacji) broni palnej.

I. Wstęp

Pisząc o pielęgnacji broni palnej musimy uświadomić sobie, że jest to zwykłe narzędzie mechaniczne. Tak jak nie przejeżdżamy 100 000 km samochodem bez przeglądu tak i nie strzelamy 2 lata bez czyszczenia i konserwacji.

Zaniedbanie broni skutkuje koniecznością używania bardziej żrących substancji lub mechanicznych przyrządów do usuwania brudu co może skutkować uszkodzeniami oksydy czy lufy. 

II. Proces czyszczenia broni:

1. Upewnij się, że broń jest rozładowana.

2. Rozłóż broń w sposób opisany w instrukcji producenta.

3. Każdy środek w aerozolu przed użyciem należy kilkakrotnie i mocno wstrząsnąć- przez 20 sekund!

4. Usuń resztki niespalonego prochu, piachu i kurzu dedykowanym Sprężonym Powietrzem do Broni, nie zawierającym cząsteczek wody.

Czyszczenie lufy:

Jeżeli posiadasz kompensator lub tłumik zdejmij go przed czyszczeniem. 

Jeżeli Twoja broń posiada gwint zewnętrzny na końcu lufy wyczyść go za pomocą Płynu do Czyszczenia Broni. Po wyczyszczeniu wytrzyj resztki płynu szmatką.

Użyj Płynu do Czyszczenia Broni, aby wyczyścić koronę lufy i komorę nabojową. Jeżeli zabrudzenie jest mocne- użyj szczotki mosiężnej. Po wyczyszczeniu wytrzyj wyczyszczone elementy szmatką.

Lufę czyść Pianką do lufy i Broni

Załóż rurkę na aplikator Pianki, wsuń rurkę w lufę aby dotarła do korony lufy, zatkaj palcem wylot lufy z końcówką aplikatora, następnie aplikuj równomiernie pianę wysuwając rurkę od strony komory nabojowej.

Połóż lufę lub szkielet broni tak aby lufa pozostawała poziomo. 

Jeżeli Twoja broń ma rurę gazową zalej ją również. 

Pamiętaj aby Pianka pracowała minimum 10 minut (w przypadku rury 15).

Po upływie 10 minut usuń resztki pianki za pomocą Płynu konserwująco Naprawczego. Pozostawi on cienką warstwę teflonu w lufie.

Użyj przecieraków filcowych żeby wysuszyć lufę. Pamiętaj aby kiedy tylko jest to możliwe wkładać wycior od strony komory nabojowej. Po przetarciu lufy wyrzuć zużyty przecierak i wyjmij wycior. Jeżeli 3 przecierak nie jest czysty ponownie zalej lufę Pianką do broni.

Po usunięciu brudu wytrzyj lufę z zewnątrz (jeżeli jest to możliwe). W pistolecie z ruchomą lufą polej kilkoma kroplami Oleju do Elementów Ruchomych broni i rozsmaruj na całej powierzchni z wyjątkiem komory nabojowej. Pozwoli to uniknąć otarć lufy a broń będzie sprawniej pracować. Pamiętaj aby komora nabojowa była sucha- użyj Sprężonego Powietrza do Broni.

Pozostałe elementy broni:

Usuń nagar i brud za pomocą Płynu do Czyszczenia Broni

Jeżeli broń jest czyszczona regularnie to dzięki wysokiemu ciśnieniu i odpowiedniemu składowi Płyn do Czyszczenia Broni powinien wypłukać wszelkie zabrudzenia.

W przypadku mocnych i zapieczonych zabrudzeń spryskaj powierzchnię Płynem do Czyszczenia Broni a następnie odczekaj 30 sekund żeby zaczął on rozpuszczać  zabrudzenia. Później użyj szczotki mosiężnej.

Wytrzyj szmatką resztki brudu i Płynu do Czyszczenia Broni.

Spryskaj całość Płynem Konserwująco Naprawczym z Teflonem. Oryginalny Teflon zapobiega korozji i wypełnia mikrouszkodzenia w metalu. Jest bezpieczny dla plastiku i drewna.

Wytrzyj delikatnie broń za pomocą szmatki. Nadmiar środków z wrażliwych miejsc (komora iglicy, pazur wyciągu) usuń Sprężonym Powietrzem do Broni.

Jeżeli potrzebujesz zakonserwować broń na dłuższy czas nie wycieraj szmatką Płynu Konserwująco-Naprawczego- na broni pozostanie grubsza warstwa oryginalnego Teflonu zabezpieczając broń przed korozją oraz naprawiając mikrouszkodzenia w metalu.

Użyj Oleju do Elementów Ruchomych Broni na mechanizm spustowy, kurkowy (bijnikowy) oraz na prowadnicę zamka.

W przypadku broni długiej wszystkie elementy pracujące broni (narażone na tarcie) posmaruj Smarem Stałym Teflonowym do Broni.

W karabinka typu AK posmaruj tłok gazowy i zamek Smarem Stałym Teflonowym - po strzelaniu usuń brud wraz ze smarem szmatką.

Użyj Płynu do Czyszczenia Broni żeby usunąć brud z gwintu, korony lufy i kompensatora. Tłumik czyść za pomocą Preparatu do Czyszczenia Tłumików. Na gwint użyj Smaru Grafitowego aby zapobiec spieczeniu się gwintu lufy i kompensatora.

III. Pamiętaj!

1. Kupioną w sklepie broń należy rozkonserwować- taki sam proces jak przy czyszczeniu.

2. Używaj środków dedykowanych do broni palnej. System Riflecx- Gun Care System gwarantuje Ci najszerszy zakres produktów najwyższej jakości.

3. Broń czyść najlepiej po każdym strzelaniu. Zajmie Ci to 10 minut przy użyciu Riflecx Gun Care System.

4. Nie ma środków “do wszystkiego”- jeżeli coś porządnie czyści to nie konserwuje i odwrotnie. Proces czyszczenia obejmuje min odtłuszczenie a konserwacji naniesienie substancji tłustych- nie można tego zrobić równocześnie.

5. W pistoletach lufa przeważnie jest ruchoma- zakonserwuj ją Olejem do Elementów Ruchomych a unikniesz otarć zamka i lufy.

6. Zdejmuj kompensator i tłumik- po każdym strzelaniu wymagania czyszczenia i zabezpieczenia przed spieczeniem z lufą.

7. Zawsze zabezpieczaj broń przed korozją za pomocą Płynu Konserwująco Naprawczego z Teflonem. Jeżeli nie czyścisz broni bezpośrednio po strzelaniu- spryskaj wszystkie elemnety tym środkiem.

8. Pamiętaj aby przed użyciem Płynu do Czyszczeniu Tłumików sprawdzić jego oddziaływanie na małej powierzchni tłumika. Zwłaszcza w przypadku tłumika aluminiowego, malowanego farb bądź z oksydą słabej jakości.

9. Jeżeli potrzebujesz wizualnego instruktażu- wejdź na portal YouTube na kanał Riflecx.